|
Zasada podobieństwa na przykładzie piosenki - Czerwone Jagody
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1902 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Omówienie zasady podobieństwa w muzyce na przykłdzie piosenki
Konspekt lekcji muzyki dla klasy V
Temat: Zasada podobieństwa na przykładzie piosenki pt. „Czerwone jagody”
1. Główne zagadnienia zajęć: - zapoznanie uczniów z melodią, rytmem i tekstem piosenki - zapoznanie uczniów z zasadą podobieństwa w muzyce - zaprezentowanie utworu „Kujawiak” H. Wieniawskiego
2. Cele operacyjne Po zakończeniu lekcji uczeń powinien: - zaśpiewać piosenkę „Czerwone jagody” - wytłumaczyć znaczenie progresji w muzyce - dopasować do określonego fragmentu melodii nastrój
2. Środki dydaktyczne - pianino - nagranie utworu: „Kujawiak” H. Wieniawskiego - podręcznik dla klasy V
Przebieg lekcji
1. Czynności wstępne, przygotowanie do lekcji 2. Muzyczne powitanie 3. Ćwiczenia: - głosowe: a)emisyjne: śpiewanie sylab: bri, bra, bre, bro, bru na poszczególnych dźwiękach gamy b)dykcyjne: powtarzanie za nauczycielem w coraz szybszym tempie „Stara baba bajkę gada, bajka stara, baba też”, „Jest po suszy szosa sucha jest po suszy jest” - rytmiczne Odtwarzanie usłyszanych rytmów za pomocą klaskania
4. Przypomnienie ostatnio nauczonej piosenki 5. Podanie tematu lekcji, uświadomienie celów i zadań lekcji 6. Odśpiewanie piosenki przez nauczyciela 7. Analiza piosenki: - muzyczna • Jakie jest metrum piosenki? • Czy znajdują się jakieś znaki przykluczowe? • Jakie wartości nut występują w piosence? • Czytanie solmizacyjne piosenki • Porównywanie w górnym głosie odcinki melodii zawarte w taktach 9 – 10, 11- 12, 13 – 14. Na czym polega ich podobieństwo? Progresja – stałe powtarzanie motywu melodycznego na zmieniającej się wysokości. np. progresja wstępująca – powtarzanie motywu od coraz wyższego dźwięku, progresja zstępująca – od coraz niższego dźwięku. • Czy w tej piosence występuje progresja wstępująca czy zstępująca - tekstowa: • Z ilu zwrotek składa się piosenka • Kto jest autorem piosenki • Czytanie słów piosenki • Omówienie treści piosenki • Czy wszystkie wyrazy są zrozumiałe
8. Nauka piosenki metodą analityczno-percepcyjną 9. Percepcja utworu: „Kujawiak” H. Wieniawskiego
KUJAWIAK ZALICZANY JEST DO POLSKICH TAŃCÓW NARODOWYCH
10. Po wysłuchaniu utworu uczniowie wykonują ćwiczenie. Które części „Kujawiaka” odpowiadają opisom melodii? 1-C A – liryczna, spokojna 2-A B - ostrzejsza, zdecydowana ze zwolnieniem 3-B C – zamaszysta, dziarska
11. Odśpiewanie w całości piosenki „Czerwone jagody” 12. Podsumowanie lekcji 13.Muzyczne pożegnanie
Katarzyna Szczap
|
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|